Bu Sayfadaki İçerikler

Alternatif Tıp - Şifalı Bitkiler - Cinsel Sağlık - Diyetler - Spor Hareketleri - Ağız Sağlığı - Göz Sağlığı - İlk Yardım - Bebek Sağlığı - Kadın Sağlığı- Ruhsal Sağlık
Searching...

Ateş Düşüren Doğal Yöntemler

21:37

Ateş Düşüren Doğal Yöntemler

Ateş halk olarak çok korktuğumuz 37,5'larde bile hemen ateş düşürücülere sarıldığımız bir durum.Halbuki yurt dışında ateşe vb... vücudun doğal temizlenme işlemlerine bu kadar kolay müdahale hiç onaylanmıyor.Hastalık biraz kendi seyrine bırakılıyor ve çok müdahale gereken durumlarda müdahale ediliyor.

Neden ateşleniyoruz? Vücut çeşitli yolarla aldığı (sezeryan,katkılı beslenme,ilaçlar vb..), biriktirdiği toksinleri ve kalıntıları kanın ısısını yükselterek eritmeye çalışıyor. Tam bu esnada ateş düşürücü verilince kan soğuyor ateş iniyor ve kalıntılar tekrar dibe çöküyor ta ki bir başka bağışıklık sistemi mücadelesine kadar...
Vücut, enfeksiyonlara (bakteri ve virüsler) ateş ile cevap verebilir. Çoğu zaman da ateş daha sonra gelecek olan bir hastalığın ilk belirtisi de olabilir. 39 - 40 derecelik ateşte dolaşım sistemi uyarılır ve bununla birlikte bağışıklık sisteminin savunma mekanizması devreye girer. Virüsler ve bakteriler öldürülür veya çoğalmaları engellenir. Anne - babalar için önemli olan şunu bilmeleri: Ateşin yüksekliği hastalığın ciddiyeti hakkında bilgi vermez. Ateş, vücudun savunma mekanizmasının çalıştığının bir göstergesidir.

Ateşlenen çocuğa ateş düşürücü verilmeden önce yapılacak uygulamalar:

1-Üstünü hafifletmek: Çocuğun ısısını artıracak giyimleri çıkartıp evin ısısını normal şartlarda tutarak çocuğu soymak

2-Çocuğu sirkeli bezle eklem yerlerini ovmak hatta keselemek.Kasık, koltukaltı,diz eklemleri gibi bölgeleri ıslak sirkeli bezle ovmak.

3-Vücut ateşi yükselterek içerideki toksinleri deri altından atmaya çabalar.Bu aşamada vücuda yardımcı olmak gerekir.Çocuğu ılık suyla bol bol yıkayarak derinin nefes almasını sağlayarak, derideki gözenekleri açmak gerekir.Mümkünse ılık su dolu bir küvete,leğene çocuğu yatırıp biraz orada oynatmak sonra en son çıkarken başından aşağı sirkeli(ev sirkesi) ılık su döküp hiç durulamadan öylece çıkarıp kurulamak lazım.Sonra zeytinyağıyla vücudu yağlamak.

4-Limonlu-su içirilebilir. Bu karışım toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

5-Zencefil-limon-bal üçlüsü karıştırılıp içirilebilir. Zencefilin ateş düşürme özelliği var. İçmek istemezse şırıngayla da verilebilir.
6-Sırta bardak kapamak.Sırtta omuz,kürek kemiği üstüne kupa kapamak, özellikle bronşların çalışmasını kolaylaştırır.Vücudu toksinlerle uğraştırmak yerine bardağın vakumuyla sırta toplayarak iyileşmeyi hızlandırmak.

7-Çocuğu bir şeyler yemesi için zorlamayın. Ateşlenen ve hasta olan çocuk zaten bünye olarak hastalıkla mücadele ediyor birde sindirimle uğraşıp iyileşme sürecini uzatmasın.Mümkün olduğunca bir şey yememeli en fazla taze sıkılmış meyve suları içirilmelidir.

8-Kandaki toksinler bağırsak dolu olunca kanda ateşi yükseltip yükseltip erimeye çalışıyor ama eğer lavmanla bağırsaklar boşaltılırsa kandaki toksinler bağırsaklara iniyor ve ateşi yükseltmiyor dışkıyla atlıyor.

Lavman yapmak en etkili ateş düşürücüden bile çok daha hızlı ateş düşürüyor.

Lavman miktarı çocuğun yaşına ayına göre değişmekle beraber 500 gr'dan 1000gr'a kadar olabilir. İçeriği kaynamış soğumuş içme suyuna 1 limon sıkılmış su-limon karışım.Yada ayrı ayrı demlenen papatya çayı ve ısırgan çaylarının karışımından oluşabilir.Lavmanı 1 kerede 700 gr vermek yerine 200-250-250 şeklinde 3 kerede verilmesi daha iyi oluyor.Çünkü lavmanı verdiğiniz anda çocuk hemen kaka yapmak istiyor.Verilen sıvı hemen çıkmış oluyor.Peyderpey verilince temizleye temizleye çıkıyor.

Bu uygulamalarla ateş zaten 38,5 üstüne çıkmıyor 38,5 üstüne çıkmayan bir ateş içinde ilaçla müdahale etmek vücuda haksızlık yapmak oluyor.Bırakalım vücut kısık ateşte eriyen şeker gibi kendi tortularını eritsin. Ateşi 39 üstü değilse direk ilaç vererek kolayca sıkıntıdan kurtulma yoluna gitmeyelim biraz kendi çabalarımızla ateşi indirmeye gayret edelim çok çok mecbur kalırsak müdahale yolunu seçelim.

0 Yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

UYARI

Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi, sadece bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. Bir sağlık profesyonelinin vereceği tavsiyelerin yerine kullanılamaz. Sizin gerçek fiziksel durumunuzu yansıtmıyor olabilir. Doktorunuza danışmadan bu sayfalardan edineceğiniz bilgileri herhangi bir rahatsızlığın teşhis veya tedavisinde kullanmayınız. Soru ve sorunlarınız için doktorunuza danışınız.